Yaşam Haberleri

Çığır açacak yenilik! Beyin tümöründen ameliyatsız kurtulmak mümkün

Tıp dünyasında büyük heyecana sebep olan bir gelişme yaşandı. Ameliyat riski olan tümörlü hastaların tedavisi için bir yenilik geliştirildi.

Beyin Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tuğberk Özdemir’n beyin tümörlerine karşı geliştirdiği cihaz, tıp dünyasında yankı uyandırdı. Op. Dr. Özdemir’in, ultrason dalgalarıyla beyin tümörlerini hedef almanın ve yok etmenin mümkün olabileceğini gösteren araştırması ve bu teknolojiyi kullanarak geliştirdiği cihaz, özellikle tedavi bekleyen hastaları umutlandırdı. Öte yandan Tuğberk Özdemir’in, “Yüksek Yoğunluklu Ultrasonun Beyin Tümörüne Etkileri” konulu araştırması, tıp dünyasının prestijli dergisi European Review for Medical and Pharmacological Sciences da da yayınlandı.

Ameliyatsız, beyin tümör hücrelerini yok ediyor

Op. Dr. Özdemir, araştırmasıyla ilgili “Bu araştırma; ultrason dalgalarının özel bir açı ve dalga boyuyla MR cihazı altında uygulandığında, 1 mm hata payıyla tümör hücrelerini yok edebildiğini ortaya koydu. Beyin tümörü olan hastadan ameliyatla alınan bir tümöre, laboratuvar ortamında geliştirdiğimiz bu cihazla ultrason dalgalarını uyguladık. Sonrasında yaptığımız moleküler incelemelerde tümörün yok olduğu gördük” dedi.

Cihaz kısa sürede hastaların hizmetine sunulacak

Medicana International İzmir Hastanesi Beyin Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tuğberk Özdemir’in, ultrason dalgalarını kullanarak beyin tümörlerini hedef almanın ve yok etmenin mümkün olabileceğini gösteren araştırma kapsamında geliştirdiği cihaz, şu anda Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinde (FDA) onay aşamasında bulunuyor. Onay süreci başarıyla tamamlandığında, cihazın klinik kullanımı için gerekli çalışmalar başlatılarak, beyin tümörü tedavisinde kısa sürede hastaların yararına sunulması sağlanacak. Beyin tümörlerinin ameliyat gerektirmeden tedavi edilebilmesini sağlayacak olan bu yöntem, tıp dünyasında heyecan oluşturdu. Op. Dr. Özdemir, bu yöntemin avantajlarıyla ilgili, “Ultrason dalgaları ile tümör hücrelerini seçici bir şekilde hedef almak ve yok etmek, tedavi sürecini önemli ölçüde basitleştirebilir. Bu yaklaşım, özellikle ameliyatı riskli veya imkansız olan hastalar için umut vaat ediyor” dedi.

Op. Dr. Tuğberk Özdemir: Atatürk’ün hekimlere duyduğu güven bana ışık oluyor

Beyin pili olarak bilinen derin beyin sitümilasyonu tedavisi üzerine de başarılı çalışmalar yürüten Op. Dr. Tuğberk Özdemir, araştırmanın yayınlanmasının ardından olumlu tepkiler aldığını belirterek şunları söyledi:

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ‘Beni Türk hekimlerine emanet ediniz’ diyerek bizlere olan güvenini ifade etmiş. Atatürk’ün bizlere olan güveni, her birimizin üzerinde taşıması gereken bir mirastır. Bu miras, hekimlik mesleğine olan sevgimi daha da derinleştiren, bilimsel araştırmalara ve klinik uygulamalara olan tutkumu artıran bir ışık oldu.

Beyin tümörü nedir?

Beyin hücrelerinin yenilenmesi sırasında kopyalamada meydana gelen anormal hücrelerin büyümesi ve bir kitle haline gelmesi beyin tümörü olarak adlandırılmaktadır.

Beyin tümörü belirtileri nelerdir?

Baş ağrısı

Nöbet

Mide bulantısı, kusma

Halsizlik

Hafıza sorunları

Vücudun bir tarafından güçsüzlük

Görme ve konuşma sorunları.

Kimler beyin tümörü yaşama konusunda daha risklidir?

Yaş: Beyin tümörüne yakalanma riski yaşla birlikte artar (beyin tümörlerinin çoğu 85 ila 89 yaş arası yaşlı yetişkinlerde görülür), ancak bazı beyin tümörü türleri gençlerde daha yaygın görülür.

Radyasyon: Radyasyona maruz kalmak çok az sayıda beyin tümörüne neden olur; Bazı beyin tümörü türleri, radyoterapi gören kişilerde veya çok nadiren  CT taramaları veya  kafa röntgeni çeken kişilerde daha yaygındır.

Genetik: Bazı genetik koşulların, tüberoz skleroz , nörofibromatozis tip 1 , nörofibromatozis tip 2  ve Turner sendromu dahil olmak üzere beyin tümörü riskini arttırdığı bilinmektedir.

Semptomsuz bir beyin tümörünüz olabilir mi?

Beyin tümörleri her zaman semptomlara neden olmaz. Aslında yetişkinlerde en sık görülen beyin tümörü olan menenjiyom genellikle o kadar yavaş büyür ki fark edilmez. Tümörler, beyindeki sağlıklı dokulara müdahale edecek kadar büyüyene kadar semptomlara neden olmaya başlamayabilir.

Beyin tümörü tedavisi nasıl uygulanıyor?

Beyin tümörleri ameliyatla ,  radyasyon terapisiyle ,  kemoterapiyle  , steroid tedavisiyle ya da bu tedavilerin bir kombinasyonuyla tedavi edilebilir  .

Bazı tümörler ameliyatla (kraniyotomi) tamamen çıkarılabilir. Ameliyat sonrası radyoterapi lokal kontrolü ve sağkalımı artırır. Glioblastomalar için, sonuçları daha da iyileştirmek amacıyla radyoterapi sırasında veya sonrasında temozolomid eklenebilir.

Tümör alınamıyorsa tedavinin amacı, tümörü ve etrafındaki şişliği küçülterek büyümeyi yavaşlatmak ve semptomları hafifletmektir. Tedavi seçenekleri arasında temozolomidli veya temozolomidsiz radyasyon tedavisi yer alır.

National Türk öneriyor: Akdeniz Diyeti Alzheimer etkilerini hafifletiyor

Çocuğunuzun Beyin sağlığı için tehlikeli içecek… Çocukların gelişimi için beslenmeleri son derece önemlidir. Bilinçsizce tüketilen bazı gıdalar ve içecekler çocukların sağlığını olumsuz etkiliyor. İşte, çocukların kesinlikle uzak kalması gereken o içecek…

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu