Sağlık Haberleri

Sola yatmak kalbi sıkıştırır mı?

Pek çok kişi uyurken sol tarafa dönüp uyumayı tercih ediyor. Peki, kalbin üzerine yatmak sağlığa zarar verir mi? Sola yatmanın sağlığa zararları nelerdir?

Uyku pozisyonları bedenimiz için son derece önemlidir. Kaliteli bir uyku için doğru pozisyonda uyumak son derece önemlidir. Pek çok kişi sol tarafa dönüp yatmanın zararlı olup olmadığını merak ediyor. İşte, kaliteli uyku için doğru uyku şekilleri…

Sola yatmak kalbi sıkıştırır mı?

sola donuk yatmak

Altta yatan kalp sorununuz yoksa sol tarafa yatmak sorun değildir. Ancak konjestif kalp yetmezliği ve diğer kalp sorunları olan kişilerde rahatsızlığa ve hatta nefes alma güçlüklerine neden olabilir. Bu sebeple sola dönük uyumaktan kaçınmak sağlığınız için son derece faydalı olacaktır.

Uzmanlar, kalp yetmezliği ve kalp pili olanların gece boyu rahat bir uyku için sağa dönük uyumasının doğru olduğunu belirtiyor. Uzmanların kalbin yönelimi ve göğüste “askıda kalması” nedeniyle, sol tarafta uyumanın kalbin pozisyonunda hafif değişikliklere neden olabileceğini söylüyor.

Uyku sırasında tercih edilen pozisyon bazı kalp rahatsızlarıı tetikleyebilir. Hızlı ve/veya anormal kalp atışının farkındalığı olan çarpıntı, bazı kişilerde sol tarafa yattıklarında veya uyuduklarında daha belirgin olabiliyor. Eğer sola yattığınızda böyle bir sorun yaşıyorsanız; mutlaka bir uzmana danışmanız gerekiyor.

Regl öncesi neden uykusuzluk yaşanır?

İşte en iyi uyku pozisyonları;

Daha iyi nefes almak için sağa dönerek yatın

Siz (veya eşiniz) sırt üstü yattığınızda horlamanın daha kötü olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Tedavi edilmemiş obstrüktif uyku apneniz varsa bu önemli olabilir.

Obstrüktif uyku apnesi, boğazın arka kısmındaki dokuların gevşeyip kapanması ve kısa süreliğine oksijenden mahrum kalmanız durumunda ortaya çıkar. Bu, gece boyunca tükürdüğünüzde veya nefes nefese kaldığınızda birden fazla uyanmaya yol açar. Sonuç: parçalanmış uyku ve yorgunluk.

Yan tarafınıza dönüp uyumak horlamayı hafifletir.Bu sorunu yaşıyorsanız, uyku apnesi testi yaptırmanız çok önemlidir. Uyku apnesi alp krizi, felç, yüksek tansiyon ve kalp aritmileri riskinizi artırır. Uyku apnesi ayrıca demans riskinin artmasıyla da bağlantılıdır.

Sırt ağrısı için sırtüstü uyuyun

Nötr pozisyonda sırtüstü uyumak altın standarttır. Nötr bir duruş, omurganızın doğal kıvrımlarını ve hizasını korumak anlamına gelir.

Bunu yapmak için dizlerinizin altına bir yastık rulosu veya rulo havlu yerleştirin ve “tam olarak doğru” yatak yastığını seçin. Çok büyük bir yastıkla uyumak boynunuzun kifoza girmesine neden olur, bu da öne doğru eğilip zorlanma anlamına gelir. Yastıksız veya çok küçük bir yastık olmadan uyumak aşırı esnemenize neden olabilir, bu da diğer vücut streslerine neden olur.

Yüz üstü uyumanın zararları

yuz ustu yatmak

Yüz üstü yüzüstü uyumak sırtınıza, boynunuza ve omuzlarınıza ekstra stres uygulayabilir. Bu küçük gerginlik yedi veya sekiz saat içinde artabilir ve güneş doğduğunda kendinizi biraz daha kötü hissetmenize neden olabilir. Araştırmalar, uyku pozisyonu tercihinizin omurga ağrısını artırabileceğini veya azaltabileceğini gösteriyor. Yan veya sırtüstü uyumak sırtınız ve boynunuz için en iyisi olarak kabul edilir. Hayatınızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiriyorsunuz. Bu süre zarfında kendinizi nasıl konumlandırdığınız önemlidir. Amacınız eklemleriniz ve kaslarınız üzerindeki baskıyı mümkün olduğu kadar azaltmak olmalıdır. Yüzüstü yatmak genellikle önerilmez. İşte nedeni:

Sırt ağrısı

Rahat uyumak tamamen vücut mekaniği ile ilgilidir.  ıpkı arabanız gibi omurganızı da aynı hizada tutmalısınız. Arabanızla bir tümseğe çarpsanız bile arabayı sürebilirsiniz ancak bir ürperti hissedersiniz ve bunun iyi olmadığını bilirsiniz. Aynı şekilde uyurkenki kötü duruş alışkanlıkları da vücudunuz için iyi değildir. Yüzüstü uyumak, omurganızın ideal eğrisini düzleştirerek ve anormal şekilde bükerek hizanızı bozar.

Boyun ağrısı

Göbeğinizi yatağınıza dayayarak uyumak, yastığınızda boğulmamak için başınızı şu ya da bu şekilde çevirmenizi gerektirir. Kafanızın bu bükülmesi vücudunuzu çok uzun bir süre boyunca doğal hizasının dışına çeker.

Gün içinde saatlerce boynunuzu bu pozisyonda kilitlediğinizi hayal edin. Eninde sonunda acı vermeye başlayacaktı, değil mi? Ertelediğinizde de aynı prensip geçerlidir.

Yüzüstü uyumak aynı zamanda boynunuzu geriye doğru uzatarak omurganızı sıkıştırır. Bu, kolunuz kan akışının daralması ve sinirlerin sıkışması nedeniyle “uykuya dalarken” karıncalanma hissine yol açabilir.

Omuz ağrısı

Yüzüstü yatarsanız kollarınızla ne yaparsınız? Çoğu insan doğal olarak kollarını yukarı kaldırır, hatta belki bir kolunu (ya da her ikisini de) yastığının altına sokar. Bu konumlandırma omuz ekleminizdeki gerilimi korur.

Yüz kırışıklıkları

Yüz üstü yüz üstü uyumak yüz derinizi yumuşatır ve bu da sonuçlara yol açar. Araştırmacılar yüzüstü bir uyku pozisyonunun kırışıklık oluşturucu baskı ve strese neden olduğunu ortaya koydu.

Yüksek sıcaklıklar uykunuzu bozabilir ve bu da genel sağlığınıza zarar verebilir. Peki sıcak havada iyi Uyku için neler yapılmalı?

National Türk öneriyor: Kolay Uykuya Geçiş Yöntemleri

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu