Sağlık Haberleri

Karpal Tünel Sendromu daha çok ev hanımlarında görülüyor

Ev hanımlarında daha sık görülen karpal tünel sendromu erken tedavi edilmezse kalıcı hasara sebep oluyor.

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen karpal tünel sendromunun kimler için risk oluşturduğu, bu hastalığın belirtilerinin neler olduğu merak ediliyor. İşte, karpal tünel sendromu hakkında merak ettikleriniz…

Karpal Tünel Sendromu nedir?

El bileğinde yer alan karpal tünel, kemik ve bağlar ile çevrili dar bir alandır. Median sinirin karpal tünelden geçerken sıkışması sonucu elde ve kolda uyuşma, ağrı ve karıncalanma oluşmasına karpal tünel sendromu denir.

Karpal Tünel Sendromu belirtileri nelerdir?

  • Nesneleri bir veya iki elle tutarken zayıflık
  • Bir veya iki elde ağrı veya uyuşma
  • Parmaklarda “iğne batması” hissi
  • Parmaklarda şişlik hissi
  • Parmaklarda, özellikle başparmak, işaret ve orta parmaklarda yanma veya karıncalanma
  • Geceleri daha da kötüleşen, uykuyu bölen ağrı veya uyuşukluk

Doğal Ağrı Kesiciler: 8 Mucize Gıda

Karpal Tünel Sendromu neden olur?

Karpal tünel sendromu, median sinir üzerindeki baskıdan kaynaklanır.

Medyan sinir, önkoldan el bileğindeki bir geçitten (karpal tünel) geçerek ele kadar uzanır. Küçük parmak hariç, başparmağın ve diğer parmakların avuç içi tarafının duyusunu sağlar. Aynı zamanda başparmağın tabanı etrafındaki kasları hareket ettirmek için sinir sinyalleri sağlar (motor fonksiyon).

Karpal tünel boşluğundaki medyan siniri sıkıştıran veya tahriş eden herhangi bir şey karpal tünel sendromuna yol açabilir. Bilek kırığı karpal tüneli daraltabilir ve romatoid artritin neden olduğu şişlik ve iltihaplanma gibi sinirleri tahriş edebilir.

Çoğu zaman karpal tünel sendromunun tek bir nedeni yoktur. Risk faktörlerinin bir kombinasyonu durumun gelişmesine katkıda bulunabilir.

Karpal Tünel Sendromu nasıl önlenir?

Karpal tünel sendromunu önlemenin kanıtlanmış bir yöntemi yoktur. Ancak risk faktörlerini azaltmanız mümkün…

Ellerinizi ve bileklerinizi daha az zorlayın: Örneğin, işiniz yazar kasa veya klavyeyle ilgiliyse tuşlara yumuşak bir şekilde basın. Uzun süreli el yazısı için, büyük boyutlu, yumuşak kavramalı adaptöre ve serbest akışlı mürekkebe sahip büyük bir kalem kullanın.

Kısa aralar verin: Ellerinizi ve bileklerinizi periyodik olarak yavaşça gerin ve bükün. Mümkün olduğunda alternatif görevler. Titreşen veya büyük miktarda güç uygulamanızı gerektiren ekipman kullanıyorsanız bu özellikle önemlidir. Her saat başı birkaç dakika bile fark yaratabilir.

Klavyenin konumu önemli: Bileğinizi tamamen yukarı veya aşağı bükmekten kaçının. Rahat bir orta pozisyon en iyisidir. Klavyenizi dirsek hizasında veya biraz aşağıda tutun.

Duruşunuzu düzeltin: Yanlış duruş omuzları öne doğru yuvarlayarak boyun ve omuz kaslarının kısalmasına ve boyundaki sinirlerin sıkışmasına neden olur. Bu bilekleri, parmakları ve elleri etkileyebilir ve boyun ağrısına neden olabilir.

Fareyi yenileyin: Bilgisayarınızın faresinin rahat olduğundan ve bileğinizi zorlamadığından emin olun.

Ellerinizi sıcak tutun: Soğuk bir ortamda çalışıyorsanız el ağrısı ve sertliği geliştirme olasılığınız daha yüksektir. İş yerinde sıcaklığı kontrol edemiyorsanız ellerinizi ve bileklerinizi sıcak tutan parmaksız eldivenler giyin.

Aman dikkat! Bu kişilerde daha çok görülüyor

Özel Denizli Tekden Hastanesi’nin Ortopedi ve Travmatoloji Op. Dr. Mustafa İsmet Tatar, “Karpal Tünel Sendromu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Sendromun belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirmede bulunan uzmanlar, hastalığın şiddetine göre tedavide farklı yöntemler uygulandığını söyledi. Karpal Tünel Sendromu el bileğinde bulunan median sinir olarak bilinen sinirin sıkışmasıyla olduğunu ifade eden Op. Dr. Tatar, “Median sinir, karpal tünel olarak da bilinen elin bilek-iç kısmında bulunur. Bu sinir elimizde sıkıştığı zaman uyarı gönderdiği birinci, ikinci ve üçüncü parmakta şiddetli uyuşma meydana gelir. Bu hastalıkta elin hareketi bozulmaz. Ama ilk üç parmakta ve yüzük parmağın yan kısmında hastalarda, uyuşma ve karıncalanma olur. Kilolu olan kişilerde, şeker hastalarında, elini çok fazla kullanan kişilerde, ağır işlerde çalışanlarda ve hamarat ev hanımlarında daha sık görülüyor” dedi.

Erken müdahale önemli

Sıkışmanın şiddetine göre tedavi uygulanması gerektiğini belirten Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Mustafa İsmet Tatar, “Bu hastalığın belirtilerinin genelde hafif başlıyor. Tedavi edilmediği takdirde ilerliyor. Karpal tünel sendromunun en sık görülen belirtisi, özellikle gece elde uyuşma ve karıncalanma hissidir. Hastalığın tanısını koyarken sinirin sıkışan kısmını ortaya alıp, iki uca elektrot koyup iletimin geçip geçmediğini ve yavaşlayıp yavaşlamadığını EMG dediğimiz bir yöntemle ölçeriz. EMG dediğimiz yöntem bize hafif, orta ve ağır sıkışma şeklinde üç tane sonuç verir. Hafif sıkışma oluştuğu zaman başlangıçta el bilekliği, ilaç ve merhemlerle tedavi yaparız. Orta sıkışma oluştuğunda enjeksiyon, ağır sıkışmada ise genellikle kapalı ya da açık yöntemle ameliyat yaparız. Karpal tünel sendromunda günlük yaşamı zorlaştıracak ya da uyku düzenine müdahale edecek seviyede uyuşmalarda geciktirmeden mutlaka doktora başvurulmalıdır. Karpal tünel sendromu erken müdahale edilmezse ellerde kalıcı sinir ve kas hasarına ya da kaslarda hafif bir erimeye sebep olabilir” dedi.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu