Vitaminler ve TakviyelerSağlık Haberleri

Göz nezlesinin belirtileri nedir?

Uzmanlarca bir hayli bulaşıcı olduğu belirtilen göz nezlesi, yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor.

Gözlerde yaşanan kızarıklık, akıntı  gibi belirtiler bir hayli can sıkıcı oluyor. Göz nezlesi ve adenovirüslerin yol açtığı sorunlar birbirleriyle sıkça karıştırılıyor.

Göz nezlesine sebep olan dirençli patojenler: el sıkışmaktan, kapı kollarından, merdiven korkuluklarında kısacası elle temas edilen yerlerden hızlıca bulaşabiliyor. Kirli ellerle gözlere dokunmak enfeksiyonun size bulaşmasına yol açıyor.

Göz nezlesi ve konjonktivist hakkında Köln Üniversitesi Göz Kliniği müdürü Prof. Claus Cursiefen, “Sonuçta, konjonktivit mi yoksa göz gribi mi olduğuna yalnızca bir uzman karar verebilir” yorumunu yaptı.

Göz nezlesi tek taraflı başlıyor

Göz nezlesi genellikle tek tarafta başlar. Oftalmoloji uzmanı ve profesyonel oftalmologlar derneği sözcüsü Ludger Wollring, “Kızarıklık, kaşıntı ve aşırı yırtılmaya ek olarak kulaktaki lenf düğümleri de şişiyor” diye açıkladı. Virüsler, etkilenen kişinin bir gözüne saldırdıktan sonra genellikle ikinci gözüne de yayılır.

Göz nezlesi görme sorunlarına yol açabilir

Göz nezlesinden etkilenenlerin görme yeteneği uzun süre bozulur. Cursiefen, “Bunun nedeni, konjonktivaya ek olarak korneanın da iltihaplanması ve bulanıklaşmasıdır” diye açıkladı. Göz nezlesinin genellikle yaklaşık iki ila dört hafta sonra kendi kendine tamamen iyileştiğini belirtti.

New York’ta dünyanın ilk göz nakli ameliyatı yapıldı

Göz nezlesinin belirtileri nedir?

Gözün beyazı veya göz kapağın iç kısmında kızarıklık

Bir veya iki gözde de kaşıntı

Gözde pembemsi veya kırmızımsı renk değişimi

Gözde batma ve yanma hissi

Gözlerde beyaz veya yeşilimsi akıntı

Bir veya her iki gözde kumlanma

Gözyaşı üretiminde artış

Gözlerde kabuk oluşumu

Az da olsa görüşte bulanıklık

Işığa karşı hassasiyet

Göz kapaklarında şişlik

Göz nezlesi tedavisi var mı?

Göz nezlesi tedavisinde özellikle bakteriyel konjonktivit söz konusuysa genellikle topikal olarak göz damlası veya merhem formunda verilen bir antibiyotik reçete edilebilir. Antibiyotiklerin amacı enfeksiyonun süresinin kısalması, komplikasyonların azaltılması ve bulaşma durumunun azaltılmasıdır.

Alerjilerin neden olduğu bir göz nezlesi durumu varsa reçeteli veya reçetesiz göz damlalarını içeren bir tedavi değerlendirlir. Bunlar, alerjik reaksiyonları kontrol etmek için antihistaminikler veya steroidler veya dekonjestanlar gibi antiinflamatuar ilaçlar içerir.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu